Вадим Алешин (vakin) wrote,
Вадим Алешин
vakin

Реклама радянського "Інтуристу" для Заходу. 1930-ті роки

Компанія "Інтурист" була створена у квітні 1929 року у Москві як державне акціонерне товариство з обслуговування іноземних туристів. У 1933 році вона отримала у своє розпорядження кілька готелів, ресторанів і автотранспорт.

"Інтурист" проводив активну рекламу серед можливих споживачів туристичних послуг на Заході, випускаючи путівники, буклети, наліпки тощо. Дещо з цієї продукції можна побачити на сайті колекціонера графічного дизайну 1920-30 рр. Девіда Левайна (David Levine) із Нью-Йорку.

ІП пропонує подивитися на чудові зразки рекламної графіки "Інтуристу" 1930-х років - особливо ті, що стосуються України. Вони випущені у страшні 1932-33 рр., коли українське село вимирало заради індустріалізації, яка так активно просувається в ілюстраціях до туристичних брошур.

Ця рекламна продукція зробила своє: у 1934-37 рр. СРСР відвідало 70 тисяч туристів (найвищий показник у міжвоєнний період), третина з них - громадяни США.

Після смерті Сталіна "Інтурист" знову розпочав масово приймати іноземних туристів. У 1980-х роках "Інтурист" володів 10 тис. готельних місць на території УРСР. Крім цього, "Інтурист" організовував поїздки у країни соціалістичного табору, давши можливість мільйонам радянських громадян побачити "інше життя" і порівняти.

Як монопольна організація з обслуговування іноземців, "Інтурист" завжди контролювався спецслужбами СРСР.

У 1970-х і пізніше влаштуватися туди працювати було непросто, але робота давала можливість отримувати нелегальний дохід від перепродажу джинсів, музики та іншого "дефіциту" з капіталістичного Заходу. Так інституція, створена для контролю за іноземцями у 1930-х, в часи застою стала сприяти імпортуванню у свідомість радянських громадян буржуазних цінностей.


1930 рік. "Наші тури" німецькою


"1932. Тури в СРСР" англійською


Чотири з шести туристичних місць знаходяться в Україні. Є тур на будівництво Дніпровської ГЕС - "Інтурист" рекламував розпочату індустріалізацію


Обкладинка туристичної брошури "Радянська Україна" для американського ринку. Орієнтовно 1931 рік


Турстичний путівник "Побувайте на Україні". З артиклем The, який в англійській зазвичай не ставиться перед назвою країни. Орієнтовно 1933 рік


Обкладинка путівника "Київ". Орієнтовно 1932 рік


Харків із будівлею Держпрому УСРР і монументальним пам'ятником Шевченку. Путівник 1938 року


Путівник "Одеса". 1933 рік


Туристична брошура "На відкриття Дніпробуду 1 травня 1932 року" (в цей день була запущена перша турбіна Дніпровської ГЕС у Запоріжжі). Видно, що в Москві видавали, в Україні написали би "Dniprobud" :)


"Ялта - перлина Криму". 1933 рік. Дивне море на місці херсонських степів :) У ті час півострів був автономною Радянською соціалістичною республікою у складі РСФСР. У 1945 статус регіону понизили до області, в 1954-му Крим став управлятися Українською РСР, у лютому 1991-го на референдумі кримчани проголосували за автономію


"Крим". Наліпка на багаж "Інтуристу", 1930-ті


Обкладинка туристичної брошури орієнтовно 1931 року


Путівник "Транссибірський експрес" - як написано у брошурі, "найшвидший і найкомфортабельніший шлях між Європою і Далеким Сходом". Унизу є карта руху цього поїзда - стартовий пункт називається "Negoreloye". Це станція на тодішньому радянсько-польському кордоні, неподалік від Мінська. Про поїзд є згадка у "Тигроловах" Івана Багряного: "Це найліпший і наймодерніший експрес в СССР; найкомфортабельніший експрес у так званій робітничо-селянській державі. Мавши маршрут майже на пів земної кулі, маршрут “Нєгорєлоє — Владівосток”, тобто від понурої Прибалтики і до берегів Японського моря, маршрут на 12 тисяч кілометрів і стільки ж назад, він був до того відповідно пристосований і устаткований, — до комфорту і вигод в безперервній десятиденній мандрівці".


"Тури землею, морем і небом". Реклама для британського ринку 1935 року. Західний кордон СРСР - без Естонії, Латвії, Литви, Західної Білорусі, Волині, Галичини, Закарпаття, Буковини і Буджаку


Ще кілька хороших графічних робіт із видань "Інтуристу". Це - обкладинка туристичної брошури "Відвідайте Кавказ" (орієнтовно 1931 рік). Тури можна купити "у всіх головних турбюро світу"


Брошура "Тур у радянську Центральну Азію" для німецького ринку. 1933 рік


Обкладинка брошури про річковий тур Волгою, орієнтовно 1933 рік. З контактами турфірми у Нью-Йорку


Путівник "Баку". 1937 рік. Нафта, пляжі, автомобілі


Буклет "Радянська Вірменія", орієнтовно 1933 рік, теж із легковою машиною, а також горами, долинами і монументальним залізничним мостом (цікаво, чи є такий на Закавказзі?)


"Відвідайте СРСР" німецькою. Орієнтовно 1937 рік. Стиль оформлення уже змінився на "соцреалістичний"


Джерело - Історична правда

Tags: 1920-30-е, Европа, Реклама, СССР, США, Страна, Украина
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments