Вадим Алешин (vakin) wrote,
Вадим Алешин
vakin

Головні пам’ятки України: 50 національних шедеврів світового рівня

Які пам’ятки обов’язково треба оглянути в Україні? Куди варто вирушити з гостями, особливо з іноземцями? Якщо вас також цікавлять подібні питання, то в цьому огляді міститься багато цікавих відповідей на них. Україна – це історія, архітектура, природа, технічні досягнення, сакральні пам’ятки, урбаністична культура, тиха краса віддалених містечок і сіл… Що би мандрівник не побажав тут знайти, йому вдасться все. У переліку нижче перелічені головні пам’ятки України. Це 50 шедеврів (по два з регіону), обрані серед багатьох українських пам’яток. Один представляє обласний центр (або центр автономії), інший – регіональна цікавинка. Отже, лишається підібрати готель, обрати транспорт і маршрут, а також визначити кращі ресторації на шляху слідування. Саме так і починаються найбільш вражаючі мандрівки у нашому житті!

Київська область

Києво-Печерський заповідник, Київ

Головні пам’ятки Києва – сакральні. Лавра, печери, музеї, молитовна тиша храмів та стримана монастирська атмосфера чекають над Дніпром. Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник – це найбільший музейний комплекс України, що належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.


Заповідник «Переяслав», Переяслав-Хмельницький

Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» знаходиться за 85 км від Києва. Переяслав-Хмельницький – це перлина Київської Русі, справжнє місто-музей. В околицях міста є ще одна (і значна) частина музею-заповідника, Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.


Джерело фото: sputnik.ck.ua.

АР Крим

Мечеть Кебір-Джамі, Сімферополь

Кебір-Джамі – найстаріша (16 ст.) будівля Сімферополя. Це соборна й головна п’ятнична мечеть Криму. Вона дивом вціліла 1783 року, коли Кримське ханство анексувала Російська імперія.


Джерело фото: karta-kryma.com.

«Херсонес Таврійський», Севастополь

Національний заповідник «Херсонес Таврійський» – спогад про давньогрецьке місто-державу Херсонес. Належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Тутешні керамічні знахідки сягають 4 ст. до нашої ери!


Джерело фото: stezhkamu.com.

Івано-Франківська область

Колегіальний храм, Івано-Франківськ

Колегіальний римо-католицький храм (костел) Пресвятої Діви Марії ще називають «Станіславівською колегіатою», адже Станіславів та Станіслав – колишні назви Івано-Франківська. Колегіата – найдавніша (1672–1703 рр.) будівля у місті. Зараз у ній міститься художній музей. Інші головні пам’ятки Івано-Франківська також знаходяться поруч, у центрі міста.


Джерело фото: sumno.com.

Музей «Писанка», Коломия

Музей писанкового розпису люблять усі гості, які прагнуть зануритися в автентичну українську творчість та гуцульські традиції. «Писанка» – один із найбільш колоритних підрозділів Національного музею Гуцульщини та Покуття ім. Й. Кобринського.


Джерело фото: karpaty.life.

Вінницька область

Фонтан «Рошен», Вінниця

Вінницький світломузичний фонтан «Рошен» не потребує зайвих компліментів. Це вражаюче шоу на березі Південного Бугу, яке можна бачити на Набережній від другої декади квітня до другої декади жовтня. Звісно, старіші головні пам’ятки Вінниці знаходяться на центральних вулицях – але без фонтану це місто вже не уявити.


Джерело фото: i1os.com.

«Гайдамацький яр», Буша

«Гайдамацький яр» – родзинка села-заповідника Буша, одного з найцікавіших сіл в Україні. Тут чекають легенди про гайдамаків, таємничі пісковики, давні храми та неймовірно чисте повітря.


Джерело фото: we.org.ua.

Донецька область

Святогірський історико-архітектурний заповідник, Святогірськ

Святогірськ – місто на кордоні трьох областей, Донецької, Харківської та Луганської. Це найзеленіше місто в Україні! Тут, на крейдяних горах, і розташований Святогірський історико-архітектурний заповідник. Порада доброго гіда – обов’язкові відвідини заповідника.


Джерело фото: rk-ukraina.com.

«Святі Гори», Донеччина

Національний природний парк «Святі Гори» розташований на півночі Донеччини – на теренах Слов’янського, Лиманського і Бахмутського районів. Найближче велике місто – Святогірськ. До парку варто вирушати лише з досвідченим і надійним місцевим провідником.

Джерело фото: nedava.info.

Закарпатська область

Музей архітектури та побуту, Ужгород

Закарпатський музей народної архітектури та побуту – окраса Ужгорода і визначне місце, де яскраво розкривається історія цілого Закарпаття. Поруч, в центрі, знаходяться й інші численні головні пам’ятки Ужгорода – перш за все, історико-архітектурні та сакральні.


Джерело фото: uatravel.org.

Гора Петрос, Рахівщина

Гора Петрос, або Чорногора, – улюблениця мандрівників та одна з найвищих вершин (2020 м) Карпатського масиву Чорногора (належить до Букових пралісів Карпат – спадщини ЮНЕСКО). Шлях на Петрос пролягає із с. Кваси, батьківщини джерела Буркут. До того ж усі найкращі пам’ятки Гуцульщини знаходяться поруч.


Джерело фото: krokomir.com.

Луганська область

Парк «Мілуватський водолій», Мілуватка

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва «Мілуватський водолій» у Сватівському районі на Луганщині колись був панським садом. Тут ви знайдете «Галявину казок», «Галявину мрій», «Ясеневу стежку»… Побачите чи не найцікавіші пам’ятки цього місця – унікальні фонтани, що б’ють просто з річки. Звісно, відвідини Луганщини потрібно здійснювати з добрим та досвідченим провідником з числа місцевих мешканців.


Джерело фото: pryroda.in.ua.

«Сватівський парк», Сосновий

Варта уваги ботанічна природна пам’ятка «Сватівський парк» знаходиться у смт Сосновий на Сватівщині. Парк належить до заказника «Терни». Це ще одне місце, де допомога когось із добрих місцевих знавців краєзнавства буде безцінною.


Джерело фото: panoramio.com, автор – JazzBass4.

Миколаївська область

Астрономічна обсерваторія, Миколаїв

Історична морська обсерваторія у Миколаєві – також один із об’єктів спадщини ЮНЕСКО. Її заснування відбулося 1821 року – і обсерваторія діє досі! Звісно, інші найвизначніші пам’ятки Миколаєва теж знаходяться ближче до центру, але відвідини саме цього унікального місця – must have програми :)


Джерело фото: mkrada.gov.ua.

«Бузький Гард», Мигія / Первомайськ

Національний природний парк «Бузький Гард» – фантастичне місце і унікальна природна пам’ятка Півдня. Тут чекають каньйони, археологічні знахідки, радонові озера і рафтинг на Мігейських порогах.


Джерело фото: photography.in.ua.

Полтавська область

Алея Гоголівських героїв, Полтава

На одній з міських алей гостей чекають герої Миколи Гоголя. Це одне із затишних місць у місті, де розташовані оригінальні пам’ятки Полтави.


Джерело фото: gpoltava.com.

Музей гончарства, Опішня

Національний музей українського гончарства в селі Опішня (45 км від Полтави) – місце, яке обов’язково потрібно відвідати, аби пройнятися творчим духом Полтавщини.


Джерело фото: bastion.tv.

Сумська область

Воскресенський собор, Суми

Ця велична сакральна будівля – перша кам’яниця у місті. В її архітектурі відтворено знамените козацьке бароко. Є й інші визначні пам’ятки Сум. Обов’язково огляньте їх, якщо буде така нагода, і ви не будете розчаровані.


Джерело фото: mapio.net, автор – i.bulyha.

«Круглий двір», Тростянець

Садиба «Круглий двір» сьогодні є окрасою козацького міста Тростянця (55 км від Сум). Поруч знаходиться чудовий парк, кілька історичних церков і таємничі руїни «Гроту німф».


Джерело фото: my-trostyanets.net.

Харківська область

Пам’ятник Шевченку, Харків

Монумент Тарасу Шевченку – свого роду символічне уособлення всієї творчості Кобзаря. Це чи не найкращий зразок світової Шевченкіани.


Джерело фото: blog.meta.ua/users/lexus.

Дендропарк, Краснокутськ

Краснокутський дендропарк за 100 км від Харкова – це зелена затишна мрія. До того ж один із найстаріших і найкрасивіших дендропарків України.


Джерело фото: skorohod.pro.

Хмельницька область

Парк ім. Михайла Чекмана, Хмельницький

Парк Чекмана – прекрасне місце для відпочинку, куди хмельничани люблять приходити самі та з радістю приводять гостей свого міста.


Джерело фото: wikimedia.org, автор – Volodymyr D-k.

Замок, Кам’янець-Подільський

Кам’янець-Подільський замок – одна з найбільш захоплюючих фортець України з вражаючою архітектурою та легендарним минулим. Інші головні пам’ятки Кам’янця-Подільського (сакральні і архітектурні) знаходяться трохи далі, у середмісті.


Джерело фото: tcb.vn.ua.

Чернівецька область

Вулиця Кобилянської, Чернівці

Пішохідна вулиця Кобилянської знаходиться в історичному центрі міста та являє собою цілісний образ європейської і вишуканої Буковини. А головні пам’ятки Чернівців здебільшого зосереджені неподалік.


Джерело фото: weloveua.com.

Хотинська фортеця, Хотин

Хотинська фортеця (60 км від Чернівців) – унікальний зразок українських фортифікаційних споруд, історія її почалася ще у 13 сторіччі!


Джерело фото: bigfoto.in.ua.

Волинська область

Замок Любарта, Луцьк

Луцький замок – місце, без якого неможливо уявити подорож Волинню. До того ж ця пам’ятка архітектури об’єднує численні музеї.


Джерело фото: volynnews.com.

Шацький національний парк, Шацьк

Шацький національний природний парк поєднує красу знаних Шацьких озер, затишок заповідних зон і різноманітність Полісся. А найцікавіші тутешні готелі розміщені у селищі Світязь.


Джерело фото: stezhkamu.com.

Дніпропетровська область

Монастирський острів, Дніпро

Відвідини Монастирського острову– можливість поєднати задоволення від природної краси, цікавий історичний екскурс та доторкнутися до сакрального.


Джерело фото: wikipedia.org, автор – Brian Fink.

Центр народного мистецтва, Петриківка

Центр народного мистецтва «Петриківка» в однойменному селі за 50 км від м. Дніпро. Це центр яскравих фарб і барвистих квітів («душа України»), що заслужили визнання ЮНЕСКО.


Джерело фото: slavpeople.com.

Житомирська область

Житомирський каньйон, Житомир

Каньйон у Житомирі, прикрашений «Головою Чацького», – зелене диво Полісся. Скеля, звана «Головою Чацького», височіє над Житомирським водосховищем.


Джерело фото: eco-turizm.net.

Монастир-фортеця, Бердичів

Монастир-фортеця Ордену босих кармелітів знаходиться за 40 км від Бердичева. Тут чекають товсті фортечні мури, чудово відреставрований головний храм, а також новітні музейні експозиції.


Джерело фото: stezhkamu.com, автор – Юрій Півак.

Запорізька область

«Запорозька Січ», Запоріжжя

Відвідини історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» дарують можливість закохатися в Хортицю, здійснити історичну мандрівку та надихатися свіжим степовим повітрям.


Джерело фото: zptravel.com.ua.

«Кам’яна могила», Мирне

Історико-архітектурний заповідник «Кам’яна могила» є одною з найдивовижніших пам’яток світового масштабу. Тут знайшли унікальні петрогліфи, барельєфи і кам’яні скульптури, датування яких може сягати епохи пізнього палеоліту. Тобто історія цього місця розпочалася понад 14 тис. років тому!


Джерело фото: vsviti.com.ua.

Кіровоградська область

Дендропарк, Кропивницький

«Тюльпановий» дендропарк у Кропивницькому (колишньому Кіровограді) приваблює гостей не тільки в період цвітіння квітів. Але в травні, коли тут одночасно квітне понад 500 тис. тюльпанів (!), рівних йому за красою просто немає!


Джерело фото: eukraina.com.

«Хутір Надія», Миколаївка

Музей-заповідник Івана Карпенка-Карого (Тобілевича) «Хутір Надія» знаходиться всього за 25 км від Кіровограду. Туристи зануряться тут у природний затишок, подумки переживуть романтичну історію Тобілевича і його Надії, а також довідаються цікаві факти з літературної історії України.


Джерело фото: pizzatravel.com.ua.

Львівська область

Історичний центр Львова

Яскрава площа Ринок, вражаючий Оперний театр, таємничий Домініканський храм... Центр Львова не дарма посів почесне місце у спадку ЮНЕСКО. Визначити тут щось «тільки одне», варте відвідин, майже неможливо.


Джерело фото: flickr.com, автор lights2008.

Церква Святого Духа, Потелич

Дерев’яна красуня-церква у селі Потелич – найстаріший (1502 р.) дерев’яний храм Львівщини. Вона, як й інші дерев’яні святині Карпатського регіону, також визнана спадщиною ЮНЕСКО. Потелич знаходиться на відстані 70 км від Львова.


Джерело фото: texty.org.ua.

Одеська область

Оперний театр, Одеса

Одеський академічний театр опери і балету завжди гарантує як чудово проведений вечір, так і неймовірне захоплення від розкішного архітектурного вирішення споруди. Опера, як й інші головні пам’ятки Одеси, особливо прекрасна при вечірньому освітленні.


Джерело фото: mooka.com.ua.

Аккерманська фортеця, Білгород-Дністровський

Аккерманська фортеця (80 км від Одеси) – одне з місць, що може зовсім по-інакшому відкрити українську історію та дещо розказати про таємниці стародавнього світу.


Джерело фото: glavnoe.ua.

Рівненська область

Воскресенський собор, Рівне

Величний Свято-Воскресенський кафедральний собор є головним православним храмом Рівненщини. Він виник наприкінці 19 ст. на місці, де колись стояла дерев’яна Воскресенська церква, закладена ще княжною Несвицькою, легендарною володаркою міста.


Джерело фото: weloveua.com.

«Базальтові стовпи», Базальтове

Геологічний заказник у Базальтовому (55 км від Рівного) називають також «Яновою долиною». Це одне з природних чудес України. Тут можна торкнутися справжніх базальтових стовпів та побачити смарагдову красу озера з маленьким «Островом кохання».


Джерело фото: visitlutsk.com.

Тернопільська область

Тернопільський став, Тернопіль

Став у Тернополі люблять місцеві мешканці. До нього перш за все поспішають і гості. Поруч розташовані замок, старовинний храм, острів Кохання та природні парки.


Джерело фото: tv4.te.ua, автор – Віктор Хіхловський.

Кришталева печера, Кривче

У Кривче знаходиться одна з найкрасивіших печер України. 120 км від Тернополя – і ви опиняєтеся в чарівному підземному світі, сповненому таємниць і неймовірної краси.


Джерело фото: bpkuraj.com.

Херсонська область

Художній музей, Херсон

Херсонський обласний художній музей ім. Олексія Шовкуненка славиться не тільки своїми фондами і експозиціями, але й вишуканою архітектурою.


Джерело фото: mycity.kherson.ua.

Олешківські піски, Раденськ

Національний природний парк «Олешківські піски» розташований на території, відомій як друга за величиною піщана арена Європи. Вирушати сюди (40 км від Херсона) варто лише з досвідченим провідником, але мандрівка в херсонську «пустелю» буде варта витрачених зусиль!


Джерело фото: discoverkherson.com.ua.

Черкаська область

«Долина троянд», Черкаси

Парк «Долина троянд» знаходиться на узбережжі Кременчуцького водосховища. Фонтани, міні-озера, пляжі та алеї роблять це місце чудовою рекреаційною зоною.


Джерело фото: rk-ukraina.com.

Тарасова гора, Канів

Тарасова, або Чернеча, гора у Каневі цікавить як самих українців, так і іноземних гостей. Її історії більше років, ніж історії поховання тут Кобзаря – все це вам з радістю розкажуть там, де «реве Ревучий» (близько 80 км від Черкас).


Джерело фото: panoramio.com, автор – kingmen256.

Чернігівська область

Дитинець, Чернігів

Чернігівський вал (Дитинець) – місце, де починаються захоплюючі мандри на перетині сучасної Чернігівщини і давнього Чернігово-Сіверського князівства. Тут одночасно знаходиться багато архітектурних пам’яток і чудові природні терени для відпочинку.


Джерело фото: flashnord.com, автор – Олександр Назаренко.

«Гетьманська столиця», Батурин

Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця» розкриває козацьку історію України. Аби торкнутися її, варто подолати навіть 150 км від Чернігова.


Джерело фото: zaplati-i-leti.com.ua.

Джерело - ua.igotoworld.com

Tags: Архитектура, Памятник, Украина, ЮНЕСКО
Subscribe

Posts from This Journal “Памятник” Tag

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments