Вадим Алешин (vakin) wrote,
Вадим Алешин
vakin

1982 рік: як рахували вік Києва


Святкування 1500-ліття Києва на Центральному (нині Олімпійському) стадіоні. "Живі картини" на трибуні складені з студентів київських вишів, які тренувалися замість лекцій

В останній вікенд травня країна традиційно відзначає День Києва. Щороку столицю прикрашають святковими плакатами із зазначенням чергової річниці міста. Цього року, приміром, вітають з 1537-літтям.

Звідки взялася така точність? На перший погляд, все логічно: 1982-го пишно відзначали 1500-літній ювілей, відтоді минуло 37 роки.

Гаразд, а як порахували, що саме того року Києву виповнилося 1500? Із цим трохи складніше.

В радянські часи до середини 1970-х визначення віку Києва цікавило хіба що археологів. Широкий загал і, тим більше, партійних керівників це питання жодним чином не хвилювало. Тогочасні книжки, присвячені столиці УРСР, обмежувалися тим, що рекомендували місто як одне з найстаріших у Радянському Союзі.

У другій половині 1970-х виникла ідея відсвяткувати ювілей Києва. Кажуть, ініціатива належала академіку Петрові Троньку - не лише історику й видатному діячу в справі охорони пам'яток, але також і тогочасному віце-прем'єру УРСР. Мовляв, пан Тронько, маючи доступ на найвищих кабінетів республіки, озвучив таку ідею комусь із високопосадовців, і справа закрутилася.

За іншою версією, ініціатором була заступниця київського міського голови Галина Менжерес. Вона за посадою побувала на пишному святкуванні ювілею Єревана й захопилася зробити щось подібне у Києві. Зрештою, закохала в цю ідею і мера міста, і керівників республіканського рівня.

Щоправда, не виключено, що пропозиція надійшла від Валентина Згурського, який 1979 року очолив міськвиконком Києва. Принаймні сам він у численних інтерв'ю озвучував саме таку версію.

Вік за версією ЮНЕСКО

Хай там як, ідею святкування ювілею міста схвалили на рівні керівництва УРСР. Залишалося визначити вік ювіляра. І це питання виявилося найскладнішим.


Посвідчення до медалі "В пам'ять про 1500-ліття Києва" з підписом мера Валентина Згурського

За словами Валентина Згурського, саме в той час у Матенадарані (вірменське сховище давніх рукописів) виявили документи, в яких Київ як поселення згадується 2500 років тому. Пакет документів саме з таким віком міста відправили на розгляд ЮНЕСКО. І одержали відповідь очільника цієї організації пана М'Боу: ЮНЕСКО не святкує дні міст. Можливе святкування лише дати утворення держави Київська Русь і Києва як її столиці.

З берегів Дніпра у відповідь запропонували відсвяткувати 2000-ліття Київської Русі та Києва. Пропозиція розглядалася в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі на площі Фонтенуа.

Запрошені на засідання європейські фахівці не погодилися з наведеною киянами цифрою. Під час їхніх критичних виступів Київ "молодшав" просто на очах. Коли ішлося про 1500-ліття, президент Академії наук УРСР Борис Патон, що був присутній на засіданні, напівжартома порадив Валентину Згурському: "Швидше йди на трибуну і погоджуйся. Інакше зріжуть ще кілька сотень років!". Той так і зробив. Начебто у такий спосіб з'явилося офіційне рішення ЮНЕСКО про святкування 1500-ліття Києва у 1982 році.

Вік за погодженням зі "старшим братом"

За іншою версією (більш поширеною), сперечання щодо віку міста-ювіляра відбувалося між Києвом і Москвою. Адже таке потужне свято можна було влаштувати лише за згоди Кремля. Кияни хотіли відзначити 3000 років існування рідного міста, посилаючись на результати археологічних розкопок.


Ювілею Києва присвятили спеціальну поштову марку номіналом 10 копійок

Але москвичі зажадали доказів, що Київ уже тоді був містом, а не просто тимчасовою стоянкою древніх людей чи поселенням. У білокам'яній міркували так: якщо вік Москви рахують з 1147 року, тобто першої згадки в літописах, то давайте так само зробимо і щодо Києва. Є відомості, що у ІХ столітті Київ точно існував як місто. Отже, вік Києва - трохи більше тисячі років.

Навіть про 1500 років москвичі не хотіли чути. Зрештою, стало зрозуміло: проблема не так наукова, як ідеологічна. Адже Москва, яка 1947-го відсвяткувала своє 800-ліття, приревнувала, що Київ виглядатиме набагато старшим. А це підриває статус столиці СРСР як "старшого брата".


Один з багатьох значків, випущених до 1500-ліття Києва

З Києва постійно надсилали до Москви нові й нові докази древнього віку міста, але безрезультатно. Кажуть, ситуація змінилася лише після телефонного дзвінка Володимира Щербицького, тодішнього очільника УРСР, до Леоніда Брежнєва. Вони були у дружніх стосунках. Москва погодилася "накинути" Києву кілька століть і дозволила святкувати 1500-річний ювілей.

Володимир Щербицький так прокоментував компромісне рішення: "Відзначимо 1500-річчя за життя нинішнього покоління. А якщо нащадки вирішать, що ми помилилися, нехай собі відзначать інший ювілей".

Яким є насправді вік Києва - питання, не вирішене й нині. З одного боку, академік Петро Толочко вважає, що 1982 року навіть поспішили святкувати 1500-ліття – на його думку, Київ на той час мав максимум 1400 років. З іншого боку, напередодні фіналу чемпіонату Європи з футболу, що проводили у Києві 2012 року, лунали заклики перерахувати вік столиці і довести, що вона старша за єгипетські піраміди…

То як коректно датувати День Києва? Певно, так: день нашого улюбленого міста ми святкуємо у 37-й раз.

Автор Станіслав Цалик,
письменник, краєзнавець
Джерело - www.bbc.com


Tags: 1982, История, Киев, СССР, УССР
Subscribe

Posts from This Journal “1982” Tag

 • «Жил-был пёс»: факты о мультфильме

  Этот один из лучших советских мультфильмов, созданный известным режиссёром Эдуардом Назаровым. Режиссёр сделал его по мотивам украинской народной…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments