Вадим Алешин (vakin) wrote,
Вадим Алешин
vakin

11 перлин ратушних міст в Україні

На території сучасної України налічується велика кількість ратуш, і це не дивно, адже наша країна знаходиться практично в самому центрі Європи. Саме звідти пішла традиція зводити міські ратуші.

Ратуші будувалися в містах, що не мали магдебурзького права, ще такі міста називали ратушними. Після отримання подібних привілеїв ратуші перетворювалися в магістрати. Але пізніше ці поняття спростилися, і зараз ратушами називають будівлі з вежею, де розміщується міська рада.

Перші ратуші в Україні імовірно з'явилися у 14 сторіччі, в основному в західній частині України. У містах Лівобережжя та Центральної України термін «ратуша» практично не використовувався.

Варто відзначити, що під впливом різних подій більшість ратуш зазнали змін, багато з них набули нового вигляду. Тим не менш, вони є невід'ємною частиною історичного і туристичного багатства країни.


Коломийська ратуша


Фото: dzerkalo.media.

Коломийська ратуша була побудована в період з 1875 по 1877. Перша дерев'яна ратуша (16 століття) згоріла під час великої пожежі в 1865 році. Нова триповерхова кам'яна ратуша була побудована на місці колишнього монастиря, в неоренесансному стилі. На сьогодні висота ратуші становить 33 м.

Ратуша в Коломиї має незвичайне розташування – на розі, таке розташування єдине в Україні. У минулому балкон вежі служив спостережним пунктом для цілодобового чергування пожежників.

До 1944 року в ратуші розміщувався магістрат і міська управа. Після Другої світової війни аж до 1990 року будівлю займало медичне училище. Після проголошення незалежності України ратуша відновила свій початковий статус – тут знову засідає міська рада Коломиї.

Адреса ратуші: вул. Грушевського, 1, Коломия, Івано-Франківська область.


Болехівська ратуша

Болехівська ратуша (Івано-Франківська область) була зведена в 1863 році на місці старої споруди, що датується 18 століттям. Це невелика одноповерхова будівля. Над центральним входом височіє вежа з гострим дахом, прикрашеним фігурними башточками зі шпилями. Також у вежу вмонтовано годинник-куранти з чотирма циферблатами.


Фото panoramio.com автор – volnat.

Ратуша розташована в центрі міста, на площі Івана Франка та використовується за своїм призначенням – в ній діє міська рада. Будівля є пам'яткою архітектури місцевого значення.


Снятинська ратуша


Фото liveinternet.ru.

Ратуша в Снятині, теж Івано-Франківська область, будувалася майже півстоліття, починаючи з 1861 року. Архітектором виступив Йосип Шрейбер з Чернівців, будівля була спроектована в стилі класицизму. Це одна з найкрасивіших і найвищих ратуш України – її струнка вежа височіє над містом на висоті 50 м.

Будівництво ратуші проводилося в кілька етапів – першим був південно-східний блок будівлі з першою сходовою кліткою, далі в 1868 добудували весь будинок і заклали стіни ратушної вежі, яку завершили тільки в 1909 році.

Годинник на вежі, циферблати якого розташовані на чотирьох сторонах, кожні 15 хвилин мелодійним дзвоном сповіщає городян про точний час. Вінчає вежу гострий шпиль з флюгером, на якому вказана дата закінчення будівництва ратуші – 1909 рік. Під флюгером розташована бронзова куля, подібність капсули часу з документами часів будівництва ратуші.

Сьогодні в ратуші розташовується Снятинська міська рада. Також у будівлі представлені експозиції трьох музеїв:

 • Музей визвольної боротьби імені Василя Андрусяка.

 • Музей-бібліотека Михайла Бажанського.

 • Музей культури і книги Покуття.


Розташована ратуша на центральній площі міста за адресою: вул. Шевченка, 70.


Чернівецька ратуша


Фото knaus.com.ua.

Будівництво Чернівецької ратуші тривало з 1843 по 1847 рік під керівництвом Адольфа Марина і наглядом архітектора Андреаса Микулича. Триповерхова будівля з 50-метровою двоярусною вежею і внутрішнім двориком побудована в стилі пізнього класицизму. В наші дні Чернівецька ратуша вважається однією з найкрасивіших в Україні, до того ж є пам'яткою архітектури національного значення.

Одна з особливостей ратуші полягає в тому, що будівлю прикрашають два годинники. Перший був встановлений на вежі відразу під час будівництва, а другий годинник розташований над парадним входом, він був подарований мером А. Кохановським.

У 2004 році в Чернівцях встановили нову традицію – щодня о 12:00 годині на вежі ратуші трубач у національному строї грає мелодію пісні «Марічка».

У Чернівцях протягом багатьох років неодноразово змінювалася влада, але ратуша незмінно використовувалася за прямим призначенням. Ця традиція продовжується і в наші дні – як і раніше тут засідає міська рада.

У Чернівцях великий вибір житла</a>, але краще планувати відпочинок заздалегідь, оскільки місто дуже популярне серед туристів.


Львівська ратуша


Фото bti-online.in.ua.

Львівська ратуша була побудована в період з 1827 по 1835 роки. Це був не перший варіант будівлі, попередні з різних причин не збереглися. Авторами проекту є архітектори Йозеф Маркл, Франц Трешер, Алоїз Вондрашка. Будівлю було побудовано в стилі віденського класицизму. Чотириповерхова будівля має внутрішній дворик і 65-метрову вежу з годинником і оглядовим майданчиком. На сьогодні ратуша у Львові є найвищою в Україні.

Також ратуша є національним пам'ятником архітектури і частиною Світової спадщини ЮНЕСКО.

З 1939 року в будівлі розташовується міська рада. На вежі ратуші облаштовано оглядовий майданчик, звідки відкривається приголомшлива панорама Львова (вхід платний).

Львівська ратуша розташована в центрі міста на площі Ринок.


Ратуша в Городку


Фото uk.wikipedia.org.

У місті Городок Львівської області ратуша була побудована в 1832 році, до наших днів вона збереглася досить непогано. Раніше на її місці стояла дерев'яна будівля, але після третього поділу Польщі вона була замінено на нову споруду з каменю. Так місто отримало нову ратушу у класичному стилі.

Двоповерхова будівля П-подібної форми розташовується на центральній площі міста. Над центральним входом височіє вежа, вона прикрашена годинником-курантами з чотирма циферблатами.

Сьогодні у ратуші засідає міська рада, окрім цього на першому поверсі розташований Городецький історико-краєзнавчий музей.


Бережанська ратуша


Фото skyscrapercity.com, автор – Romek Lutsk

Ратуша в місті Бережани Тернопільської області була збудована в 1811 році на місці двох попередніх – дерев'яної, що згоріла у 1660 році і кам'яної (1703 рік). Будівництво було розпочато в 1803 році на кошти Ельжбети Любомирської, ця будівля збереглася до наших днів. Ратуша була побудована як чотирикутний двоповерховий будинок із внутрішнім двориком і з двоярусною вежею з годинником над центральною частиною південного фасаду.

З моменту відкриття ратуші в будівлі розпочала свою роботу знаменита Бережанська гімназія, яка проіснувала до 20-х років минулого століття.

Ратуша розташована на площі Ринок і є пам'яткою архітектури національного значення.


Добромильська ратуша


Фото ishchuk.net.

Дата будівництва ратуші у місті Добромиль Львівської області точно не встановлена. Досі ведуться суперечки навіть про сторіччя заснування: 18 або 16 століття.

Будівля побудована в стилі класицизму з елементами ренесансу – ратуша постає в образі старовинного замку. На фасаді невеликої, але дивовижно красивої ратуші розміщене простромлене трьома мечами зелене яблуко, родовий герб Гербуртів, а також герб Добромиля.

Ратуша є пам'яткою архітектури державного значення, а також входить до числа найбільш давніх ратуш в Україні.


Бучацька ратуша


Фото buchachinfoport.com.

Ратуша в місті Бучач Тернопільської області була побудована в середині 18 століття, точна дата не відома. Головну фінансову підтримку при зведенні ратуші надавав граф Михайло Потоцький. Для будівлі ратуші були запрошені два талановиті майстри: архітектор Бернард Меретин і скульптор Йоган Георг Пінзель, які втілили своє творіння в стилі рококо. Завдяки їхній майстерності в Бучачі з'явилася найкрасивіша ратуша нашої країни.

Спочатку ратуша мала висоту 53 метри, але після пожежі в 1865 році був знищений 18-метровий шпиль, що вінчав вежу. На жаль, не вдалося знайти майстра, щоб його відновити.

На сьогодні Бучацька ратуша на стадії реставрації.


Ратуша в Самборі


Фото pizzatravel.com.ua, автор – Yuriy Buriak.

Ратуша міста Самбір (Львівська область) була зведена в період з 1638 по 1668 роки. Попередні два були знищені під час пожеж. Нова двоповерхова будівля з 40-метровою вежею та годинником була побудована з каменю. За час свого існування ратуша неодноразово перебудовувалася і ремонтувалася. Архітектурний стиль будівлі – ренесанс, класицизм.

У 1885 році на ратуші замінили раніше зламаний годинник. Новий придбали в Празі за 1200 злотих, він працює до нині.

Розташовується ратуша на центральній площі Ринок. Міська рада, як і раніше, займає старовинну будівлю.

Самбірській ратуші присвоєно статус пам'ятки державного значення.


Кам'янець-Подільська ратуша


Фото golovach-igor.livejournal.com, автор – Golovach Igor.

Ратуша в Кам'янці-Подільському, що на Хмельниччині, на сьогодні вважається найстарішою з добре збережених на території України. За різними оцінками, будівлю датують кінцем 14 – 16 століттям.

Ратуша, або Польський магістрат, розташована в самому центрі Старого міста. Складається з двох частин – двоповерхової будівлі та шестиярусної вежі-дзвіниці з годинником. Споруді притаманні стилі ренесанс, бароко, ампір.

Протягом багатьох сторіч ратуша завжди перебувала в центрі історичних подій, вона оповита численними легендами і переказами.

У наші дні в підвалах ратуші відкрита експозиція музею «Суд у середньовічному Кам'янці». Перший поверх займає кафе «Ратуша», а на другому представлена виставка творів майстрів сучасного мистецтва.

Кам'янецьку ратушу внесено до Державного реєстру національної культурної спадщини.

Джерело - ua.igotoworld.com

Tags: Архитектура, История, Топ, Украина, Центр
Subscribe

Posts from This Journal “Топ” Tag

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments