Вадим Алешин (vakin) wrote,
Вадим Алешин
vakin

Маловідомі сільські архітектурні шедеври. Муровані храми

В Україні сотні-тисячі неймовірних об'єктів, справжніх архітектурних шедеврів, про які або мало знають, або не знають взагалі. Не знають не лише туристи, а, інколи, навіть краєзнавці із досвідом. Є такі маловідомі шедеври у містах, але переважно це села, до яких часом дуже складно дістатись. Ось наша десятка найкращих таких шедеврів. Храмів.

Зазначимо, що рейтинг суб'єктивний, і до нього потрапили лише ті об'єкти, які описані на сторінках нашого сайту. Можливо, не всі вони є справжніми шедеврами в очах професійних архітеторів чи істориків архітектури, але всі вони візуально атрактивні, великі й напрочуд проектні. Отже почнемо з кінця.

10. Пустовійтівка (Сумська область, Роменський район). Миколаївська церква, 1900-1906 рр.

Цю величезну споруду видно із траси Суми - Київ. Полтавський архітектор Носов звів церкву у стилі історизму ("цегляна еклектика", "цегляний модерн" - я не сильний у визначенні таких деталей). Про неї не згадують у путівниках й у Інтернеті її зображень дуже мало, але повірте - вона варта уваги.
Читайте про Пустовійтівку

9. Біще (Тернопільська область, Бережанський район). Костьол Успіння Діви Марії, 1644 р.

Пам’ятка є різностильовою спорудою. Ренесанс тут представлений порталом і вікном над ним. Масивна триярусна оборонна вежа, в нижній ярус якої вписано портал, - перехідний етап від романської архітектури до готичної. Костел зведений з пісковику і має хрестовий план.
Читайте про Біще

8. Микулинці (Тернопільська область, Теребовлянський район). Костьол Святої Трійці, 1761-1779 рр.

...Новий мурований костел почали зводити у 1761 році на кошти графині Людвики Потоцької. Архітектором був чоловік її онучки, Август Фридерик Мошинський. За його основу архітектор взяв костел при королівському палаці в Дрездені. Наріжний камінь у будівництво майбутньої святині заклав Львівський архієпископ Вацлав Сераковський. Освятили добудований у 1779 році під титулом Пресвятої Трійці.
Читайте про костьол в Микулинцях

7. Криниця (кол. назва Коростятин, Тернопільська область, Монастириський район). Костьол Різдва Богородиці, 1863-1899 рр.

Жило собі на Галичині велике польське село Коростятин. Було тут населення більше тисячі осіб, і майже всі римо-католицького віросповідання. Тому й заклали у 1863 році великий храм, який будували аж до 1899-го, а освятили ще через два роки - костьол Різдва Богородиці. Необарокова будівля вийшла великою і розкішною, зовнішнє її оздоблення нагадувало барокові храми палацового типу, але не судилося полякам Коростятина довго служити і молитись у костьолі...
Читайте про Криницю

6. Озеряни (Тернопільська область, Борщівський район). Костьол Святої Анни, 1875 р.

...У 1854 році Озеряни виокремилися у самостійну парафію, яка належала Язловецькому деканату. У 1875 році власник села Леон Сапєга збудував у Озерянах величний неоготичний костел, який було освячено під титулом Св. Анни.
Читайте про Озеряни

5. Миропілля (Сумська область, Краснопільський район). Миколаївська церква, 1885 р.

...Тут знаходиться унікальна 5-апсидна Миколаївська церква, з найвищою на Сумщині 5-ярусною дзвіницею. Храм зведений у 1885 році і був частиною Миколаївського монастиря. До цього на її місці стояла стара дерев'яна церква. Раніше церква мала велику церковну садибу, обнесену кам'яною огорожею, що збереглася в східній частині. Нині щільно оточена житловою забудовою. У 1930-і роки закрита і частково зруйнована. Нині храм діє і активно відроджується.
Читайте про Миропілля

4. Біла Криниця (Чернівецька область, Глибоцький район). Старообрядницький Успенський собор, 1900-1908 рр.

Справжнім та неперевершеним шедевром культового зодчества всієї Буковини є старообрядницький Успенський собор, збудований протягом 1900 – 1908 років, як головний храм жіночого монастиря, на кошти заможної родини московських старообрядців Гліба і Ольги Овсянникових за проектом австрійського архітектора В.Кліка. На його побудову було витрачена астрономічна на ті часи сума – півмільйона російських рублів золотом.
Читайте про Білу Криницю

3. Гвіздець (Івано-Франківська область, Коломийський район). Костьол монастиря бернардинів, 1721-1735 рр.

...А нам потрібно було далі на Коломию. Я запитав місцевого чолов'ягу як там далі дорога. Відповідь була наступною: "Ото шо ви їхали - то була ше норамальна, а далі буде у сто разів гірша"... Але як не крути, але бернардинський монастир у Гвіздці, вартий, щоб його побачити, хоча б раз у житті.
Читайте про Гвіздець

2. Антонівка (Чернігівська область, Варвинський район). Покровська церква, 1912-1914 рр.

Храм у Антонівці мабуть найбільший із сільських храмів України. Він розрахований на 4 тисячі парафіян, а висота від підлоги до купола - 36 метрів. Унікальний ще й оформленням інтер'єру. Величезний об'єм пофарбований у сині, жовті, червоні та (інколи) білі кольори. Найбільше навантаження покладене на синій та жовтий. А ще вона унікальна тим, що немає жодної колони - громадина храму тримається виключно на арках.


Читайте про Антонівку

1. Городківка (Житомирська область, Андрушівський район). Костьол Святої Клари, 1913 р.

...Костьол Святої Клари в Халаїмгородку (так раніше називалася Городківка) побудований у еклектичному стилі, в якому поєдналися елементи неоготики. Храм зведено у 1913 році Жмигродський за заповітом власника містечка письменника Гелеуша Іванівського.


Читайте про Городківку

Источник - Україна Інкогніта

Tags: Архитектура, Топ, Украина, Фото, Храм
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment